لزوم اقدامات مستمر برای پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو/ روند رشد جمعیت کشور منفی است

 

به گزارش پایگاه خبری بهبهان صدا دومین جلسه شورای سلامت شهرستان در سال ۱۴۰۱ روز شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در فرمانداری بهبهان برگزار شد.

امیرحسین روزبه معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی بهبهان در این جلسه با تأکید بر ذبح قانونی و لزوم اقدامات پیشگیرانه و مستمر برای جلوگیری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو گفت: روند شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشورهای همسایه بالا و به گونه‌ای است که در کشور عراق بیش از ۴۰ نفر به این بیماری مبتلا شده و چند مورد فوتی نیز داشته‌اند.

وی مهم ترین عامل ابتلا به این بیماری را ذبح غیر بهداشتی و غیر قانونی عنوان کرد و افزود: به دلیل شیوع این بیماری در کشور همسایه و داد و ستد میان دو کشور، متاسفانه شاهد موارد نمونه مثبت تب کریمه کنگو در کشور نیز بوده ایم که یک نفر فوتی نیز به دلیل ابتلا به این بیماری در کشور ثبت شده است.

کاهش فرزندآوری و لزوم افزایش جمعیت نیز از دیگر موارد مطرح شده در جلسه شورای سلامت بهبهان بود که رئیس مرکز بهداشت بهبهان در این باره گفت:

بحث جمیعت بسیار حساس و مهم است و متأسفانه با تبلیغات اشتباه در سال‌های گذشته شاهد روند کاهشی جمعیت در کشور بوده ایم.

وی افزود: امروز بحث افزایش جمعیت تنها برای نیرو کار نیست و نبود نیروی جوان، علاوه‌ بر کاهش شور و نشاط در جامعه، امنیت جامعه را نیز تقلیل می دهد.

دکتر روزبه در ادامه گفت: میانگین سنی کشور در سال ۱۳۶۵ تقریباً ۲۳ سال بوده و در سال ۱۴۰۰ تقریباً به ۳۳ سال رسیده که یعنی کشور ۱۰ سال پیرتر شده است.

فرماندار بهبهان نیز در این جلسه با تاکید بر اهمیت موضوع جوانی جمعیت در کشور گفت: به دلیل اهمیت ویژه جوانی جمعیت لازم است جلسه بعدی شورای سلامت به صورت گسترده‌تر و جامع تر با این دستور کار برگزار شود.

رستم عیدی پور با توجه به اهمیت موضوع سلامتی شهروندان گفت: لازم است ارگان‌های مربوطه در موضوع تب کریمه کنگو همراه دانشکده علوم پزشکی بهبهان باشند تا اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا شهروندان به این بیماری انجام شود.

فرماندار بهبهان با تاکید بر حضور شخص مدیران در جلسات شورای سلامت بر لزوم پیگیری مصوبات این جلسات تاکید کرد و گفت: از این تاریخ در ابتدای هر جلسه مصوبات جلسات قبل مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و قصور و کوتاهی از سوی هیچ دستگاهی پذیرفتنی نیست.