افزایش افسارگسیخته اجاره‌ بها و مشکل تهیه مسکن برای مستاجرین در بهبهان

پایگاه خبری تحلیلی بهبهان صدا | علی اسود:

با ورود به روز‌های تابستان و افزایش تقاضای مستاجران برای اجاره مسکن، جهش قیمت‌ها در بازار اجاره بها افزایش بسیاری داشته است.

گویی با افزایش دما و گرمای تابستان مستاجران در فصل باید شاهد افزایش اجاره بها با قیمت‌هایی سر به فلک گذاشته و اجاره‌ نامه‌های نجومی مواجه باشند.

بررسی های میدانی از وضعیت اجاره‌های واحد‌های مسکونی در گوشه و کنار شهر، حاکی از آشفتگی در این بازار و قیمت‌ گذاری های بدون ضابطه برای اجاره بهاست که هر روز در مقایسه با روز قبل افزایش دارد

_اما و اگر‌های مصوب سقف افزایش اجاره بهای مسکن

در فصل نقل و انتقالات مستأجران خود را به آب و آتش می‌زنند تا هر چه زودتر سرپناهی مناسب برای خود پیدا یا قراردادشان را تمدید کنند.

بیماری کرونا و مشکلات ناشی از آن در دو سال اخیر نیز موجب شد تا اجاره بها به شکل سرسام آوری افزایش چند برابری داشته باشد و داد مستأجران به آسمان برسد.

ابتدای تیرماه پارسال بود که در ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، برای کاهش التهاب در بازار مسکن و نیز به علت شرایط کرونایی، سقف مصوب افزایش اجاره بهای مسکن در شهر‌ها ۱۵ درصد اعلام شد؛ با اعلام این مصوبه، که پیش بینی شده بود اجرای این طرح بازار آشفته مسکن در بهبهان آرام بگیرد؛  که متاسفانه این مصوبات فقط روی کاغذ قشنگ بوده، چون گویی بازار مسکن در بهبهان متولی مشخصی نداشته و قیمت گذاری ها در بازار و توسط مالکین و دلالان مشخص می شوند.
قسمت بد ماجرا برای مستأجران، اصرار اکثر مالکان برای دریافت اجاره ماهانه و خودداری از گرفتن ودیعه است.
اما کارشناسان مسکن نبود توازن میان عرضه و تقاضای رهن و اجاره مسکن را یکی از علل اصلی نرخ سرسام آور اجاره بها در استان خوزستان و حتی در کشور برای مستأجران می‌دانند.
این در حالی است که مالکان نیز در این اوضاع نابسامان اقتصادی ملک خود را به عنوان یک منبع درآمد ماهیانه در نظر گرفته‌ و می خواهند کمبود‌ها و ناهماهنگی دخل و خرج خود را از این طریق جبران کنند.

به هر حال در این شرایط روند افزایشی قیمت مسکن، رؤیای خانه دار شدن مستأجران را بی تعبیر گذاشته و گروه‌های آسیب پذیر جامعه از جمله کارگران و کارمندان با حقوق کم این روز‌ها به این یقین رسیده اند که اگر همه درآمدشان را هم پس انداز کنند با این فیمت ها امکان صاحب خانه شدن شان صفر است.

امیدواریم مدیران شهرستان و دستگاه های مسئول جهت قیمت گذاری و سرو سامان دادن به آشفته بازار مسکن تدبیری اندیشیده و فکری کنند، تا فشارها بر مستاجران و گروه های آسیب پذیر جامعه کمتر شود.