تقویت احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو در بهبهان/ آیا اپیدمی این بیماری در بهبهان آغاز شده است

 

پایگاه خبری بهبهان صدا:
تب خونریزی‌دهنده کریمه-کنگو یا CCHF یک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون، ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

تب خونریزی‌دهنده کریمه-کنگو در انسان، بیماری شدیدی همراه با مرگ و میر حدود ۳۰ ٪ ایجاد می‌کند و شیوع بیمارستانی آن نیز بسیار بالا است.

متاسفانه با انتشار خبر مرگ یک نفر در بهبهان بر اثر این بیماری، ورود این بیماری خطرناک و زنگ خطر در بهبهان به صدا درآمده است.

متاسفانه طی یکی دو روز اخیر نیز شایعاتی از منابع غیر رسمی مبنی بر وجود موارد مشکوک و مراجعه بیماران این بیماری بدستمان رسیده که احتمال شیوع این بیماری در بهبهان را تقویت می کند.

عدم شفافیت، اطلاع رسانی اخبار از سوی مراجع ذیصلاح بویژه دانشکده علوم پزشکی موجب شده تا مخاطره این بیماری از سوی عامه مردم و شهروندان همچنان جدی گرفته نشده و با عادی انگاری احتمال خطر و افزایش مبتلایان وجود داشته باشد.

دادن اخبار صحیح و دقیق همراه با نکات  آموزشی می تواند عامل موثری برای هوشیاری عامه جامعه و انجام اقدامات پیشگیرانه برای کنترل بهتر این قبیل مخاطرات باشد.

پاسخگویی وظیفه مسئولین و دانستن حق مردم است.

از شهروندان عزیز تقاضا داریم برای حفظ سلامت خود و خانواده گوشت مورد نیاز را از قصابی ها و مراکز مطمئن تهیه کرده و از خرید گوشت از مراکز غیر مجاز بویژه دست فروشان جدا خودداری کنند.

گوشت تازه خریداری شده را بلافاصله پس از خرید بمدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال( ۰ تا ۴ درجه سانتیگراد) نگهداری کنید.

در هنگام خرید حتما به برچسب بهداشتی و مهر دامپزشکی بر روی لاشه ی دام کشتار شده دقت کنید.

هنگام تماس با گوشت حتما از دستکش استفاده شود.